Hipoglikemia.org.pl  Baza wiedzy
Informacje dla chorych oraz ich bliskich...

Cukrzyca

  • Dna moczanowa - Zachorowanie na dnę jest ściśle związane z otyłością, cukrzycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Aż 50% chorych na dnę cierpi jednocześnie na zespół metaboliczny, tj. współistnienie otyłości, nadciśnienia i podwyższonego poziomu glukozy we krwi.
  • Hiperurykemia a inne schorzenia - U pacjentów z hiperurykemią występuje zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Okazuje się również, że stężenie kwasu moczowego w surowicy może wzrastać w przypadku upośledzonej tolerancji glukozy jeszcze długo przed wystąpieniem objawów cukrzycy.

Co robić przy hipoglikemii reaktywnej?

W naszym społeczeństwie stale rośnie świadomość odnośnie schorzenia jakim jest cukrzyca. Niestety, wzrasta również ilość osób, które usłyszały tę diagnozę. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, z którą trzeba nauczyć się żyć, a także ją kontrolować. Zwykle diabetycy mają przy sobie insulinę lub "coś" słodkiego. Niemniej jednak bardzo częstym przypadkiem jest hipoglikemia reaktywna, która dotyka osób, które nie są cukrzykami. Wobec tego warto dowiedzieć się, czym ona jest, a także co robić w przypadku jej wystąpienia?

hipg

Czym jest hipoglikemia reaktywna?

Hipoglikemia reaktywna to nic innego jak niedocukrzenie. Jest to stan niezwykle charakterystyczny stan, który objawia się zbyt niskim poziomem cukru we krwi. Ciekawostką może być fakt, że dotyka ona osoby, które nie są cukrzykami. Najczęściej hipoglikemia reaktywna pojawia się już na 3-5 godzin po spożyciu posiłku. Objawy hipoglikemii reaktywnej są typowe dla symptomów niskiego stężenia glukozy. Osoby nią dotknięte doświadczają więc:

  • drżenia rąk;
  • mrowienia;
  • wzmożonej potliwości;
  • zawrotów głowy;
  • kołatania serca;
  • omdleń;
  • napadów głodu.

Warto wiedzieć, że objawy hipoglikemii reaktywnej najczęściej ustępują tuż po podaniu węglowodanów. Hipoglikemia reaktywna- jak zostało to już wspomniane- występuje najczęściej po spożyciu posiłków. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w fizjologicznych, normalnych warunkach insulina ma za zadanie obniżyć glikemię do optymalnej wartości. Co więcej, w momencie jej wydzielania, w nieoczekiwany sposób może dojść do spadku glukozy we krwi.

U kogo najczęściej pojawia się hipoglikemia reaktywna?

Hipoglikemia reaktywna- co zostało już powiedziane- pojawia się u osób, u których nie ma zdiagnozowanej cukrzycy. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie borykają się oni z innymi schorzeniami. Najczęściej bowiem dotyka ona osoby z:

  • zaburzeniami opróżniania żołądkowego w następstwie neuropatii;
  • nadwrażliwością na leucynę;
  • nietolerancją na fruktozę;
  • wykonanym zabiegiem resekcji żołądka.

Co ciekawe, statystycznie rzecz biorąc, hipoglikemia reaktywna najczęściej dotyka osoby młode, a także takie, które bardzo szybko straciły wagę. Dodatkowo do wystąpienia objawów hipoglikemii reaktywnej mogą przyczynić się również zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami. Osoby ze zbyt restrykcyjną, a wręcz głodową dietą, a także z dietą wysokowęglowodanową oraz ubogą w tłuszcze, również mogą spodziewać się wystąpienia hipoglikemii reaktywnej.

Hipoglikemia reaktywna- co robić?

Objawy hipoglikemii reaktywnej są niezwykle nagłe i mogą być niezwykle uporczywe. Wobec tego wiele osób zastanawia się, co w takiej sytuacji można robić? Otóż podstawą jest odpowiednio dobrana dieta do hipoglikemii reaktywnej. Posiłki muszą być spożywane w regularnych odstępach czasu, a także bez zbędnego pośpiechu. Dzięki temu będzie można zapobiegać nagłym skokom glukozy we krwi. Dieta przy hipoglikemii reaktywnej zakłada również znaczne obniżenie podaży węglowodanów. Wyklucza się również smażenie potraw na głębokim oleju i wprowadzenie diety wysokotłuszczowej. Co ciekawe w sklepie diabetyk24.pl, można dostać glukozę w płynie i w tabletkach. Jest to oczywiście pomoc doraźna, w momencie kiedy objawy hipoglikemii reaktywnej będą zbyt uciążliwe i zbyt drastyczne. Niemniej jednak u osób, które narażone są na niedocukrzenie, zaleca się posiadanie przy sobie tego typu środków. Pozwalają one na szybką i zdecydowaną reakcję, a w efekcie można załagodzić i wyeliminować uporczywe objawy w niezwykle szybki sposób. Warto więc mieć to na uwadze.